2020 ଶେଷ ହେବା ପୁର୍ବରୁ କରି ଦିୟନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାମ, ନଚେତ ପଛରେ ବଡ଼ ଦାମ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ… ଆଜିହିଁ ସରିଦିଆନ୍ତୁ ଏହି କାମକୁ..

0

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ଆୟକର (ITR) ଦାଖଲ କରିବାର ସମୟସୀମା ଅନେକ ଥର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆୟକର (FY 2019-20) ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ଆସିଛି, ଯାହାକି ଡିସେମ୍ବର 31 | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ 31 ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଆୟକର ଦାଖଲ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଳମ୍ବ ଶୁଳ୍କ ପରି ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଯଦି ଆପଣ ଆୟକର ସମୟରେ ଫାଇଲ୍ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ 10,000 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ତଥାପି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ଆୟ 5 ଲକ୍ଷରୁ କମ୍, ସେମାନଙ୍କୁ ବିଳମ୍ବ ଶୁଳ୍କ ଭାବରେ ମାତ୍ର 1 ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଟିକସ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଟିକସଦାତା ଉପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି |

ଟିକସଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ITR ଦାଖଲ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କର ଆୟ ଫେରସ୍ତ ଦାଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ | ଆପଣଙ୍କୁ ଆୟକର ଦାଖଲ କରିବାକୁ 31 ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଛି | ଆପଣ ଏହାକୁ ତିନୋଟି ଉପାୟରେ ଅନଲାଇନ୍, ଅଫଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ସଫ୍ଟୱେର୍ ଫାଇଲ୍ କରିପାରିବେ | ଆପଣ ନିଜ ITR କୁ ଘରୁ ଠିକ୍ ଫାଇଲ୍ କରିପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବାକୁ ପଡିବ |

ITR କିପରି ଫାଇଲ୍ କରିବେ

– ITR ଫାଇଲ୍ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ସହିତ ଏକ ଲାପଟପ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ରହିବା ଜରୁରୀ |

– ଆୟକର ଦାଖଲ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କ ଲାପଟପ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରୁ ଆୟକର ବିଭାଗ ୱେବସାଇଟ୍ www ଡ଼ଟ tin-nsdl ଡ଼ଟ com କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ |

– ଯେତେବେଳେ ୱେବସାଇଟ୍ ଖୋଲିବ, ‘ସେବା’ ବିଭାଗକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

– ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ମେନୁରେ, ଆପଣ ଇ-ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ‘ପେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଅନ୍ଲାଇନ୍’ ବିକଳ୍ପ ଦେଖିବେ | ଏହାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଚ୍ୟାଲେନ୍ ବିକଳ୍ପ ବାଛନ୍ତୁ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ITNS 280, ITNS 281, ITNS 282, ITNS 283, ITNS 284 କିମ୍ବା ଫର୍ମ 26 ଚାହିଦା ଦେୟ ଇତ୍ୟାଦି |

– ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ PAN / TAN ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିସହ, ଆପଣଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ବ୍ୟାଙ୍କ, ନାମ, ଠିକଣା ଇତ୍ୟାଦି ସୂଚନା ଦେବା ପରେ, ‘ଦାଖଲ’ ବଟନ୍ ଦବାନ୍ତୁ |

ଏହା ପରେ, ଏକ ନିଶ୍ଚିତକରଣ ବାର୍ତ୍ତା ଆସିବ, ଯାହା ପରେ ଆପଣ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପୋର୍ଟକୁ ପୁନଃନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ହେବେ | ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପାଇଁ ଲଗ୍ଇନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |

– ଆପଣ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବା ମାତ୍ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଦେୟ ବିବରଣୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଦେୟ ଉପରେ, ଆପଣ ୱେବସାଇଟରେ CIN ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ପାଇବେ | ଆପଣ ଏହି ସୂଚନାଗୁଡିକୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ କିମ୍ବା ଆପଣ ଏଥିରୁ ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ପାଇପାରିବେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.