ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶି ଭଲ ‘ଫାଇଜର’ ଏବଂ ‘ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା’ ଟିକା

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୋମବାର ଦିନ ସରକାରୀ ତଥ୍ୟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ରିଟେନର ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଗୁରୁତର ରୋଗ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଫାଇଜର ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଟିକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଛି।

ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଜାନୁୟାରୀରୁ ଟିକା ର ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ଡୋଜ ୮୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ଟିକାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ନେଇ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି।

ବ୍ରିଟିଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ମ୍ୟାଟ ହାନକକ୍ ଏହି ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନକୁ “ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଖବର” ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଅଧ୍ୟୟନରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୭୦ ବର୍ଷ ଏବଂ ତାଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଉଭୟ ଟିକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ ଫାଇଜର୍ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପରେ ୫୭ ରୁ ୬୧ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଛି ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ୬୦ ରୁ ୭୩ ପ୍ରତିଶତ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି।

ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡର ପ୍ରତିରୋପଣର ମୁଖ୍ୟ ମେରି ରାମସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ କରିବା ତଥା ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.