ହୁରୁନ୍‌ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଧନୀ ତାଲିକାରେ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଭାରତର ଶିଳ୍ପପତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋଭିଡ-୧୯ ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ସତ୍ତ୍ବେ ୨୦୨୦ରେ  ବିଶ୍ବରେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ମୋଟ ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସମ୍ମାନଜନକ ହୁରୁନ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ହୁରୁନ୍‌ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଧନୀ ତାଲିକାରେ ଭାରତର ଶିଳ୍ପପତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି।

ଏହି ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ବର୍ଷ ୬୩ ବର୍ଷିୟ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅମ୍ବାନୀଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତିର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୮୩ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ରହିଛି।

ସ୍ପେସ୍‌‌ଏକ୍ସ ମୁଖ୍ୟ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୯୭ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୯ ବର୍ଷୀୟ ମସ୍କଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଗତ ବର୍ଷ ୩୨୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା।

ଏହାସହିତ ଆମାଜନ ମୁଖ୍ୟ ଜେଫ୍‌ ବେଜୋସ୍‌ଙ୍କ‌ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ସମାନ ଅବଧିରେ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା। ବେଜୋସଙ୍କର ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୧୮୯ ବିଲିୟନ ଡଲାର ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ତାଲିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବେଜୋସଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ପତ୍ନୀ ମ୍ୟାକେଞ୍ଜି ସ୍କଟ ଗତ ବର୍ଷ ୧୭ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସମ୍ପତ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ସମ୍ପତ୍ତି ୬୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ୨୫ ଜଣ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.