ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିଲେ ୪୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେଟ ଉପରେ ଶୋଇ ପଡନ୍ତୁ , ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ

0

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି। ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରର କମିବା ଦ୍ୱାରା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ମିଳିପାରୁ ନାହିଁ। ଏହିପରି ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରୋନ ପଜିସନ ଅମ୍ଳଜାନ କୌଶଳ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରମାନେ ପ୍ରୋନ ପଜିସନକୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘ସଞ୍ଜୀବନୀ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଲେ ୪୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ଉନ୍ନତ ହୋଇଥାଏ। ପେଟ ଉପରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଭେଣ୍ଟିଲେସନ ପର୍ଫ୍ୟୁଜନ ଇଡ଼େକ୍ସରେ ଉନ୍ନତ ହୋଇଥାଏ। କରୋନାରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କର ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଲେ ଏହି କୌଶଳ ଆପଣେଇବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପାଣି ଯୋଗୁଁ ଅମ୍ଳଜାନ ନେଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ:-
ଏକ୍ୟୁଟ ରେସ୍ପିରେଟରୀ ଡିଷ୍ଟ୍ରେସ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (ARDS)ରେ ପ୍ରୋନ ପଜିସନ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ। ARDS ହେବା ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସର ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ପାଣି ଆସିଯାଏ। ପିଠି ବଳରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଫୁସଫୁସର ନିମ୍ନ ଭାଗର ଆଲଭୋଲିରେ ରକ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯାଏ କିନ୍ତୁ ଜଳ ହେତୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ଅପସାରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସଠିକ ପରିମାଣରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଶରୀରରେ ନ ପହଞ୍ଚିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରୋନ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ ଦିଆଯାଏ। ଅର୍ଥାତ ରୋଗୀକୁ ପେଟ ବଳରେ ଶୋଇବାକୁ କୁହାଯାଏ। ବେକ ତଳେ ଗୋଟିଏ ତକିଆ , ପେଟ ଆଣ୍ଠୁ ତଳେ ଦୁଇଟି ତକିଆ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଆଙ୍ଗୁଠି ତଳେ ରଖି ଦିଆଯାଏ। ପ୍ରତି ୬ ରୁ ୮ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୦ ରୁ ୪୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗୀକୁ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ।

ପେଟ ଉପରେ ଶୋଇ ହାତକୁ ଅଣ୍ଟା ପାଖରେ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ ରଖିପାରିବେ:-
ଆପଣ ସାଧାରଣତଃ ପେଟ ଉପରେ ଶୋଇ ହାତକୁ ଅଣ୍ଟା ପାଖରେସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ ରଖିପାରିବେ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଫୁସଫୁସରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଭଲ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ଫୁସଫୁସରେ ଥିବା ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଅଲଗା ହୋଇଯାଏ , ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳଜାନ ଫୁସଫୁସକୁ ସହଜରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥାଏ। ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟ ହୁଏ ନାହିଁ।

ପ୍ରୋନ ପଜିସନ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ରକ୍ତରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତରର ଅବକ୍ଷୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାଏ। ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ କରିବା ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାଏ। ଆଇସିୟୁ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଫଳାଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଫଳାଫଳ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ପରି ଅଟେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.